0

Adsl, vdsl ve fiber altyapılarının farkları nedir?

Paylaş

Adsl, vdsl ve fiber  altyapılarının arasındaki fark indirme ve yükleme hızıdır. Doğrusu altyapınızın teknolojisini tanımlar.

Adsl (asymmetric digital subscriber line), bir çeşit dsl bağlantısıdır. Bu teknolojide web bağlantısı standart bakır telefon kabloları tarafından sağlanır. Veri, ses trafiğinin kullanmadığı frekanslar üzerinden gönderilir. Bu değişen teknolojinin avantajı mevcut telefon altyapısının kullanılması ve yeni altyapı yatırımı yapılmasına ihtiyaç duyulmamasıdır. Adsl’de teorik olarak 24 mbps’e kadar download hızı verilebilir ancak upload hızı çok daha limitlidir. Alınabilecek en çok hız internet altyapısına ve ev içi döşemın kalitesine, santrale olan uzaklığa ve hat gürültü oranına gore değişkenlik gösterir. Adsl2+ teknolojisi ise daha yeni bir dsl teknolojisidir ve santrale iki kilometre mesafede olan bölgelerde daha yüksek hızlar katılımına imkan sağlar.

Vdsl (very-high-bitrate digital subscriber line), adsl’den çok daha yüksek hızlara (5 kat daha fazla download ve 10 kat daha fazla upload) imkan verir. Sinyalin güçlü olarak aktarılabildiği noktalarda 100 mbps’e kadar hıza ulaşılabilir. Vdsl teknolojisi bakır telefon hatlarını çok daha bereketli şekilde kullanır; sadece bu verim çok daha kısa mesafelerde mümkündür. Kısa mesafeler daha az deforme ve daha çok emin bağlantı anlamına gelir. Ayrıca, web altyapısının ve iç döşemın kalitesi de vdsl verimliliğini etkiler.

Fiber internet teknolojisi ise adsl ve vdsl teknolojilerine bakılırsa teoride daha yüksek hız sunar. Bunun nedeni mesafeye bağlı hız kaybı yaşanmamasıdır. Ancak bu teknolojide de yoğun kullanım saatlerinde alınabilecek maksimum hızlar düşebilmektedir. Aslen 75 mbps vdsl hizmeti, operatörlerin sunduğu 20 mbps fiber hizmetinden dosya indirme olarak daha süratlidır. Ancak tabii ki, kullanım yoğunluğu, hat kalitesi, modem ayarları, santrale olan yakınlık hızı etkileyen başlıca faktörlerdir.

Biz de kullanıcılarımız için her geçen gün fiber altyapı çalışmalarımızı arttırıyoruz. Tamamen kendi web altyapımız olan fiber optik kablolar yardımıyla binanıza veya dairenize kadar gelip size dünyanın en yüksek hızlı internet hizmetlerinden birini çok uygun fiyatla sunuyoruz. Hem download aynı zamanda upload hızlarımızla, tat kaçıran bekleme sürelerini, düşük çözünürlükle izlenen filmleri ve dizileri geçmişte bırakıyoruz. Dosyalarınızı hızla indirmenizi, paylaşmanızı ve zamandan tasarruf etmenizi sağlıyoruz.

 

ALTYAPI SORGULAMA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.